drewno > Aktualności

A A A

Bednarz - elitarny, wymierający zawód

29.01.2015

 

Niewątpliwie bednarstwo stanowi jeden z tych zawodów, który istniał tak naprawdę od zarania dziejów. Bednarz zajmuje się wyrobem nie tylko drewnianych beczek ale jeszcze do tego wyrabia kadzie, wiadra, balie, maselniczki oraz pojemniki na ciecze.

 

Z czego powstają wyroby

Najczęściej bednarz do produkcji w/w przedmiotów używa różnych gatunków drewna. Zalicza się do nich przede wszystkim świerk, dąb, sosna, olcha i lipa. Warto tutaj dodać, że niektóre z tych gatunków drewna nadają się jeszcze dodatkowo do produkcji beczek, w których leżakuje alkohol. Do rodzajów tego drewna zaliczamy przede wszystkim dąb, który jest ściśle kojarzony z whisky czy winem.

 

Obróbka drewna kiedyś

Cała Europa znała zawód bednarza już od pierwszych wieków naszej ery. Zawód ten jednak zaczął zanikać wraz z postępem tj. wraz z momentem kiedy odkryto inne, tańsze i łatwiejsze w produkcji, rodzaje beczek.

 

Właściwości drewnianych beczek

Na dzień dzisiejszy znowu powraca się do bednarstwa, ponieważ wiele osób zaczęło zauważać pozytywne właściwości drewnianych beczek. Dostrzega się je między innymi w takich dziedzinach jak piwowarstwo.

 

Zalety drewnianych beczek:

Do zalet drewnianych beczek można zaliczyć m.in.:

- ekologiczność,

- lepszy smak produktów przechowywanych w drewnianych beczkach czy kadziach (wino, kiszone ogórki, kapusta),

- drewniane zbiorniki nadają inny smak produktom z branży piwowarskiej.

 

Powrót do tradycji

Bednarstwo zaczyna odżywać na nowo również dlatego, że wiele osób chce powrócić do tradycyjnych metod wyrabiania żywności i napojów sądząc, że ten typu produktów będzie posiadał lepsze walory smakowe, a przede wszystkim będzie zdrowszy.

 

Kiszenie oraz pieczywo

Wyroby z drewna są doceniane również jeżeli chodzi o produkcję beczek a więc o moment w którym kisimy kapustę czy ogórki. Tutaj najlepiej sprawdza się drewno dębowe, lipowe oraz świerk, wszystko w zależności od tego, jaki typu przepisu wykorzystujemy.

Te same gatunki drzew świetnie się sprawdzają również jeżeli chodzi o wytwarzanie zaczynu do chleba, ponieważ zmienia on smak wyrobu.

 

Wyroby alkoholowe

Branża alkoholowa z pewnością najbardziej docenia wyroby bednarzy. W ich przypadku najbardziej cenione są beczki wykonywane z drewna dębowego, ponieważ nabierają one niepowtarzalnego smaku oraz koloru.

 

Zawód bednarza zaczyna się powoli odradzać. Niemniej w dalszym ciągu jest on uważany za elitarny i tak naprawdę mało popularny mimo, że zarobki jakie się osiąga są wysokie, ponieważ wynoszą około 3500 zł. Jednak umiejętności, które są potrzebne, aby dobrze wykonywać tę profesję, zdobywa się tak naprawdę latami i to ta właśnie cecha odstrasza wielu młodych ludzi.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

Palownica wiertnica CFA usługi wynajem...

Przedmiotem aukcji jest jeden dzień pracy palownicy CASAGRANDE 425 CFA wraz z...

dodaj swoją ofertę