budowlane > Aktualności

A A A

Charakterystyka wozideł budowlanych

05.09.2017

 

Pojazdy samowyładowcze, które stosowane są między innymi w budownictwie i górnictwie odkrywkowym, nazywane są wozidłami. To grupa środków transportu, która ma wąsko specjalizowaną budowę. Dotyczy to zarówno elementów podwozia, jak i nadwozia. W górnictwie odkrywkowym często nazywanie są pojazdami technologicznymi, natomiast budowlańcy określają je jako samowyładowcze taczki. Czym charakteryzują się te pojazdy?

 

Budowa nadwozia i podwozia

 

Każde wozidło składa się ze standaryzowanego nadwozia i podwozia. Nadwozie to oczywiście zespół napędowy, skrzynia ładunkowa, która posiada mechanizm służący do rozładowania skrzyni oraz kabina kierowcy. Podwozie dobierane jest odpowiednio do podłoża, po jakim sprzęt będzie się przemieszczał oraz do dopuszczalnych nacisków. Ze względu na nacisk wyróżnia się cztery rodzaje podwozia, które dostosowane są do pracy: na podłożu twardym, gdzie decyduje przede wszystkim wytrzymałość opon, na podłożu średnio twardym, na podłożu ulepszonym miękkim i na terenie grząskim o małej wytrzymałości. Według tej klasyfikacji producent sprzętu określa dopuszczalne obciążenie. Standardowe wozidła budowlane rzeczywiście wyglądają jak napędzane silnikiem, duże taczki z kabinami, które przypominają ładowarki. Te wykorzystywane w kopalniach odkrywkowych to sprzęty znacznie większe, dwuosiowe, na specjalnych podwoziach, ale również nazywa się je po prostu wozidłami - mówi nam przedstawiciel firmy Ramirent.

 

Ładowność i źródło napędu

 

Ogólna klasyfikacja wozideł technologicznych, które w Polsce wykorzystywane są w kopalniach odkrywkowych, dotyczy przede wszystkim ładowności. Według niej dzielone są na pojazdy małe, średnie I, średnie II, duże I, duże II, bardzo duże i giganty. Te ostatnie mogą mieć ładowność nawet do 400 Mg, jednak w budownictwie, rzecz jasna, nie są wykorzystywane. Zwykłe, typowe wozidła budowlane, które wykorzystywane są w budownictwie w Polsce, mają ładowność kilku ton. Na przykład UROMAC VH2500 czy Wacker Neuson 2001 ma ładowność 2,5 ton. Zasilane jest silnikiem Diesla, a jego prędkość maksymalna to 20km/h. Na ogół w samochodach i wozidłach technologicznych stosuje się wyłącznie wysokoprężne silniki spalinowe. Podane dla przykładu wozidło ma hydrauliczny hamulec, pojemność zbiornika na paliwo wynosi 40 l. Wyposażone jest w hydrauliczny układ kierowniczy. To właśnie ze względu na różnicę gabarytów i parametrów, sprzęty samowyładowcze dzielimy na wywrotki i wozidła. Wywrotki są od standardowych wozideł budowlanych większe i klasyfikowane są jako samochody ciężarowe, które swobodnie mogą poruszać się nie tylko po placu budowy, ale także po drogach publicznych.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

FORNIR + TARCICA + PŁYTY FORNIROWANE +...

POSIADAMY W CIĄGŁEJ SPRZEDAŻY FORNIRY EUROPEJSKIE I EGZOTYCZNE TARCICE KRAJOWE...

PIŁA PANELOWA SCHLLING FH6

WITAM, DO SPRZEDANIA Piła panelowa Schelling FH6 ROK. PRODUKCJI 2007...

PIŁA PANELOWA SCHLLING FH6

WITAM, DO SPRZEDANIA Piła panelowa Schelling FH6 tylny załadunek ! ROK....

ROBOT LAKIERNICZY LESTA LECROB

WITAM, DO SPRZEDANIA ROBOT LAKIERNICZY LESTA LECROB ECO ROK. PRODUKCJI...

dodaj swoją ofertę