rola i ogród > Aktualności

A A A

Czy warto kupować używane części do maszyn rolniczych?

30.11.2017

 

Każdy sprzęt prędzej czy później ulegnie awarii. Maszyny rolnicze nie są tu żadnym wyjątkiem, tym bardziej, że na co dzień działają w dosyć trudnych warunkach. Niestety wymiana popsutych części wiąże się zawsze z koniecznością poniesienia pewnych nakładów finansowych. Nic dziwnego, że wielu rolników szukając oszczędności, decyduje się na zakup używanych części do maszyn rolniczych. Ale czy na pewno się to opłaca?


Używane znaczy gorsze? Na pewno nie w mniemaniu polskich rolników, którzy bardzo chętnie sięgają po używane ciągniki – tylko w czerwcu tego roku w naszym kraju sprzedano 763 używane ciągniki rolnicze; nowych maszyn w tym samym czasie zeszło 758 (dane Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych). Sprzęt z drugiej ręki cieszy się niesłabnącą popularnością, nie inaczej jest w przypadku części do maszyn rolniczych. Niestety rynek wtórny bywa dosyć specyficzny i kapryśny. Jakie argumenty przemawiają za i przeciw kupowaniu używanych części do maszyn rolniczych? Sklep agropomoc.pl wyjaśnia.

 

Za: używane części do maszyn rolniczych są tańsze

 

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Za zakupem używanych części do maszyn rolniczych przemawia ich korzystna cena, która waha się na poziomie 40-60% kosztu zakupu fabrycznie nowych części. Różnice cenowe są na tyle duże, że ciężko się nie skusić – szczególnie przy zestawach noży za kilkaset albo kilka tysięcy złotych. Ale jak mówi stare ludowe porzekadło: chytry dwa razy traci. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że niższa cena zakupu wiąże się z krótszym czasem eksploatacji.

 

Przeciw: brak pewności

 

Kupując używaną część, nie znamy jej dokładnego przebiegu, a ilość przepracowanych godzin ma przecież ogromne znaczenie! Im bardziej wyeksploatowana część, tym szybciej może się popsuć. Dlatego oszczędności mogą się okazać jedynie pozorne i zupełnie niewspółmierne do kosztów, które będziemy musieli ponieść w późniejszym czasie. Część zdaje się wyglądać OK? To nie ma znaczenia, bo w przypadku używanych części do maszyn rolniczych ZAWSZE istnieje ryzyko związane z ich sprawnością i stanem technicznym.

 

Za: łatwa dostępność

 

Im popularniejsza maszyna, tym łatwiej dostępne są części zamienne do niej. Zdobycie używanych elementów do ciągników popularnych marek (John Deere, International, Same, Claas, New Holland, Case IH, Ford, Valmet, Valtra, Zetor, Deutz-Fahr) nie powinno być problemem – niezależnie, czy chodzi o sprzęgło, skrzynię biegów, układ hydrauliczny, koło, maskę, drzwi czy osłonę. Oferta używanych części do maszyn rolniczych jest bardzo szeroka.

 

Przeciw: brak gwarancji

 

Co prawda pozyskiwane z demontażu części są zazwyczaj selekcjonowane i wstępnie sprawdzane, ale często nie posiadają żadnej gwarancji, więc jeżeli szybko ulegną jakiejś awarii, to zostaniemy na lodzie. Niektóre firmy z używanymi częściami do maszyn rolniczych dają co prawda gwarancję na swoje produkty, ale jedynie na kilka pierwszych miesięcy użytkowania. Jeżeli zatem lubimy być zabezpieczeni, to lepszym rozwiązaniem są oryginalne, nowe części.

 

Lepiej kupić część używaną czy nową? Czasami problem rozwiązuje się sam, bo nie do wszystkich maszyn da się zakupić nowe elementy. Przy starszych modelach trzeba się czasami zdać na części używane albo popularne zamienniki, bo niektóre podzespoły są już zwyczajnie niedostępne na rynku.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

Palownica wiertnica CFA usługi wynajem...

Przedmiotem aukcji jest jeden dzień pracy palownicy CASAGRANDE 425 CFA wraz z...

dodaj swoją ofertę