metal > Aktualności

A A A

Frezarka CNC - co warto wiedzieć na temat urządzenia?

02.01.2018

 

Frezarki wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych w ciężkim przemyśle i nie tylko. Ich zastosowanie pozwala wykonywać wiele czynności i ułatwia codzienną pracę. Co warto wiedzieć o frezarkach?

 

Czym jest frezarka CNC?

 

Frezarka CNC jest obrabiarką, która służy do wykonywania obróbki skrawaniem. Stosuje się ją do pracy na powierzchniach płaskich, kształtowaniu rowków, a także obrabianiu kół zębatych i gwintów. Frezowanie urządzeniem następuje poprzez wprowadzenie go w ruch obrotowy. Obrabiarka przesuwa się wtedy po powierzchni i dokonuje modyfikacji materiału.

 

Frezarki i ich działanie

 

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów frezarek. Umożliwia nam to ich dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb. Dla użytkownika prywatnego doskonale sprawdzą się frezarki uniwersalne. Dla specjalistów potrzebne będą jednak takie z dokładniej określonym przeznaczeniem. Na przykład frezarki: pionowe, poziome lub takie, które są specjalnie wyprodukowane do pracy z drewnem, kołami zębatymi lub gwintami.

 

Wśród frezarek wyróżniamy również te, które różnią się między sobą ze względu na umiejscowienie wrzeciona:

 

* górnowrzecionowe - to takie, w których wrzeciono będzie znajdować się nad stołem. Tego typu frezarki sprawdzą się do masowej obróbki różnego typu przedmiotów. Pracę można wykonywać na całym ich obwodzie. Wykorzystuje się je najczęściej w fabrykach mebli i zakładach drewna.

 

* dolnowrzecionowe - to takie, w których wrzeciono umieszczone jest pod stołem. Przy ich użytkowaniu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż posługiwanie się nimi wymaga wprawy i umiejętności. Jest to spowodowane umieszczeniem wrzeciona, które sunie po obrabianej powierzchni bez naszej możliwości dokładnego śledzenia jego ruchów.

 

* równowrzecionowe - to takie, w których wrzeciono umieszczone jest zarówno nad, jak i pod stołem.

 

Dla użytkownika, który nie ma doświadczenia w posługiwaniu się frezarką najbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem będzie wybór frezarki bezszczotkowej. Jeśli potrzebna będzie nam frezarka z wrzecionem, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jej moc i maksymalne obroty.

 

Na co zwrócić uwagę wybierają frezarkę?

 

Wybór frezarki wcale nie jest łatwy, gdyż są to skomplikowane urządzenia o szerokim zastosowaniu. Niezależnie od tego, czy wybieramy ją na własny, prywatny użytek, czy też do zakładu produkcyjnego, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Musi być ona dobrze dobrana, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. W przeciwnym razie okaże się, że za swoje urządzenie zwyczajnie przepłaciliśmy lub jest ono niewystarczające dla naszych potrzeb. Tym na co powinniśmy zwrócić uwagę jest m.in.:

 

* rodzaj sterowania,

* moc wrzeciona,

* powierzchnia stołu,

* obroty maksymalne,

* szybkości dojazdowe,

* przesuw w osiach,

* odległość maksymalna od wrzeciona do powierzchni stołu.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Dozownik wody do betoniarni DW-1C

Mikroprocesorowy dozownik nastawny „DW-1C” przeznaczony jest do automatycznego...

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

dodaj swoją ofertę