Frezarki, obrabiarki i tokarki w praktyce - aktualności branżowe | machineo.pl

metal > Aktualności

A A A

Frezarki, obrabiarki i tokarki w praktyce

22.09.2017

 

Przemysł ma to do siebie, że od lata korzysta z praktycznie tych samych rozwiązań produkcyjnych, tyle że ulepszonych dzięki nowym technologiom. Coraz więcej gałęzi przemysłu pracuje na rzecz poprawy jakości i czasu produkcji, a także na jeszcze lepsze działanie maszyn, które w przemyśle funkcjonują już od dłuższego czasu. Niewątpliwie jednak przemysł upodobał sobie urządzenia, które mogą pochwalić się wielofunkcyjnością, a także możliwością wykorzystania w różnorodnych warunkach i przy okazji różnych działań. Możemy zaobserwować także bardzo ciekawy proces, w którym widzimy, że przez lata nie za bardzo uległ wygląd danej maszyny, natomiast zmienił się czas jej pracy, stała się bardziej precyzyjna, bo została ulepszona od środka. Tak stało się na przykład w przypadku urządzeń, które wszyscy znają pod nazwą frezarki konwencjonalne.


Są to maszyny, które są jednymi z najchętniej wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, charakteryzują się:

 

 • uniwersalnością,
 • wielofunkcyjnością,
 • precyzją pracy,
 • dość łatwą obsługą przez osoby znające temat obrabiania.

 

Wszyscy, którzy siedzą w technice trochę więcej, wiedzą, że zanim na arenie przemysłowej pojawiły się tokarki karuzelowe cnc, to przemysł korzystał chętnie ze zwykłych tokarek. Ich historia sięga bowiem czasów rozwoju i pojawienia się na większą skalę przemysłu w ogóle. Pierwsze tokarki nie miały też nic wspólnego z komputerami i komputerowym sterowaniem, bo nie był to ten etap rozwoju techniki w dziejach ludzkości. Mamy bowiem wiek XVIII i postać niejakiego Nartowa, który stworzył prototyp automatu tokarskiego do kopiowania. To duży przełom w przemyśle i szerokopojętej produkcji. Maszynę Nartowa w 1870 roku unowocześnił ze swoimi zespołem technicznym Specner, zastosował w niej nowsze rozwiązania konstrukcyjne i sprawił, że pracowało się na niej jeszcze łatwiej. Od tamtej pory przemyśl chętnie korzysta z technicznych zdobyczy XVIII i XIX wieku jedynie ulepszając pierwsze konstrukcje tokarek.

 

Standardowo tokarki dzielą się na różne rodzaje z których możemy wyróżnić takie jak:

 

 • tokarki kołowe;
 • tokarki uchwytowe;
 • tokarki karuzelowe cnc;
 • tokarki tarczowe;
 • tokarki rewolwerowe;
 • tokarki jako półautomaty;
 • zataczarki;
 • tokarki zegarmistrzowskie;
 • tokarki specjalne, czyli branżowe.

 

Jak widać, już rodzaje tokarek wskazują na ich różnorodne zastosowanie i duże możliwości. Obecnie jednak najbardziej popularnym modelem są tokarki karuzelowe cnc. Tak samo jak obrabiarki numeryczne cnc są one sterowane przez komputer za pomocą interfejsu. Cała sprawa jest naprawdę bardzo łatwa i intuicyjna i wbrew pozorom wymaga obecności i pracy człowieka, który musi ją zaprogramować. Szybki rozwój najnowszych technologi doprowadza do tego, że stare maszyny produkcyjne i przemysłowe zyskują nowe oblicze. Ich funkcje pozostają takie same bądź są rozszerzone, a one same stają się odczuwalnie lżejsze, bardziej przystępne w obsłudze, kontrolowane przez różnego rodzaju czujniki. Warto jednak pamiętać o tym, że postęp technologiczny, rozwój cyfrowej techniki i wielu innych dziedzin nie byłby możliwy bez spuścizny poprzednich pokoleń. Kontynuacja danych tradycji i przyzwyczajeń jest bardzo ważna na każdym etapie odkryć technicznych.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

CHIRON FZ18W

Sprzedam pionowe centrum obróbkowe Chiron FZ18W. Maszyna wycofana z pracy po...

Używany Wibromłot OVR S80 na koparkę

Używany wibromłot OVR 80S wysokiej częstotliwości w komplecie z uniwersalnym...

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

dodaj swoją ofertę