rola i ogród > Aktualności

A A A

Jak dobrać opony rolnicze?

11.10.2017

 

Opony rolnicze są kluczowe, jeśli mowa o efektywności użytkowania maszyn. Dzięki prawidłowemu dobraniu ogumienia, które jednocześnie jest przystosowane do warunków otoczenia i do samego ciągnika, jego moc jest przenoszona na ziemie z właściwą siłą. Dlatego ich wybór pozostaje procesem złożonym, konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytania, jaki rozmiar jest potrzebny, w jakich warunkach będą wykorzystywane oraz jakie będą ich główne zadania.

 

Opony rolnicze - oznaczenia

 

Opony posiadają oznaczenia, które określają zakres przeznaczenia. Na przykład opona 320/90R46 ma 320 mm szerokości i 288 mm wysokości, do tego radialne zbrojenie i 46-calową felgę. Ponadto każda z nich ma oznaczenie, które dotyczy ładowności oraz maksymalnej dopuszczalnej prędkości, do jakiej powinny być używane. Istnieją cztery główne typy, stworzone do nowoczesnych traktorów oraz modyfikacje typów bieżnika dla tych znajdujących się na przedniej osi. Wybór przednich i tylnych elementów ogumienia to dwie różnej bajki.

 

Sprawdź ofertę na opony rolnicze.

 

Tylna oś - wybór odpowiednich opon

 

Wyróżniamy trzy rodzaje opon dla tylnej osi. R-1, które przeznaczone są do użycia na suchej nawierzchni. Często spotyka się je pod nazwą „Lug”. Żebra opon zazwyczaj ustawione są pod kątem od 45 do 23 stopni względem osi. Występuje jeszcze typ R-1W. W tym typie bieżnik jest o około 25% głębszy niż ma to miejsce w standardowej oponie. Taki typ sprawdza się na mokrym i lepkim podłożu, zapewniając dużo większą przyczepność.

 

Kolejnym typem elementów tylnych są opony R-2, które stworzone zostały na grząskie i błotniste podłoże. Bieżnik ich jest nawet dwukrotnie głębszy, niż ten używamy w tych o oznaczeniu R-1.

 

Następne są opony R-3, które przeznaczone są do jazdy po żwirze i darni. Typ ten ma dużą szerokość zwłaszcza tam, gdzie duża ingerencja bieżnika w podłoże jest niepożądana. Elementy te mają bardzo dużą powierzchnię styku z podłożem, dlatego świetnie sprawdzają się podczas jazdy po śniegu, a także po nachylonych powierzchniach.

 

I wreszcie opony R-4, które są kompromisem do powyższych typów bieżnikowania. Są to ogumienia typu przemysłowego, które oferują dobrą trakcję typową dla głębokich, żebrowych przy jednoczesnym zachowaniu najmniejszego współczynnika wpływu.

 

Zatem opony rolnicze i ich wybór powinien i jest uzależniony od typu i sposobu użytkowania oraz podłoża, na jakim pracujemy. Dla polskich warunków teoretycznie najlepiej sprawdzą się R-2, jednak mogą one w sypkich warunkach się po prostu zatrzymywać i bardzo szybko zużywać. Dlatego warto zainwestować w opony, które najlepiej sprawdzą się w naszych zróżnicowanych warunkach.

 

Ofertę na opony rolnicze oferuje sklep: www.oponyhurtdetal.pl

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Używana Palownica CASAGRANDE B 125 CFA

Używana palownica CASAGRANDE B125 CFA - rok produkcji 2010. ( palownice dostępne...

Pale stalowe rurowe wibromłot – wynajem

Nasza firma posiada wypożyczalnię sprzętu wibracyjnego do pogrążania pali...

Wibromłot / ścianka szczelna PVE 2316VM...

Oferta dotyczy wynajmu głowicy wibracyjnej PVE 2316VM, zasilacz hydrauliczny PVE 480VM...

Żuraw, dźwig 40T - wynajem, usługa...

Przedmiotem aukcji jest wynajem pracy dźwigu FAUN 40 TON wraz z obsługą...

dodaj swoją ofertę