rola i ogród > Aktualności

A A A

Kilka faktów na temat rzepaku

08.12.2017

 

Rzepak jest rośliną wysiewną tzn., że występuje tylko przy uprawie, ale zdarza się, że dziczeje. Nie jest w stanie przetrwać na podmokłych i bagnistych terenach ze względu na niską zawartość tlenu w glebie. Najlepiej rozwija się w miejscach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Do uprawy potrzebuje wapnowania, dlatego aby uzyskać zdrowe plony warto go używać nawozów wapniowo-magnezowych.

 

Kiedy jest najlepszy moment na wysiew?

 

Rzepak najlepiej wysiewać w sierpniu. Dużo zależy od danego regionu, ponieważ w każdym będzie to różnica ok. półtora tygodnia. Przeważnie wysiewy zaczyna się ok. 15 sierpnia. Jest to roślina, która szybko się rozwija, dlatego jest w stanie przetrwać zimę. Dopuszczalne jest niewielkie opóźnienie podczas wysiewania, ale im później, tym mniejsze będą plony na wiosnę. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio przygotować glebę do wysiewu. Rzepak nie jest w stanie poprawnie się rozwijać na niektórych pozostałościach.

 

Jakie warunki są najodpowiedniejsze?

 

Rzepak najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza w dzień i 12 stopni Celsjusza w nocy. Powoduje to optymalne warunki i sprawia, że rośliny dobrze się ukorzeniają i rozwijają. Wiąże się to ściśle z datą wysiewu, dlatego należy o tym pamiętać. Rzepak najlepiej rozwija się na glebach żyznych, bogatych w wapń, po wcześniejszej uprawie pszenicy i żyta. Nie będzie się rozwijać w glebie, na której wcześniej rosły rośliny motylkowate oraz np. buraki pastewne (dobre warunki do rozwoju grzybów, takich jak chwościk buraka, mączniak prawdziwy buraka oraz brunatna zgnilizna korzeni). Dodatkowo okres wysiewu wiąże się z uodparnianiem roślin na zimę. Rzepak powoli przyzwyczaja się do spadku temperatury, ale nie jest w stanie dobrze się rozwijać poniżej -8 stopni Celsjusza.

 

Pielęgnacja i choroby zagrażające uprawie

 

Rzepak, jak każda inna roślina, zagrożony jest chorobami spowodowanymi przez grzyby, dlatego należy dbać o prawidłową pielęgnację. Eksperci z Syngenty opracowali system, który w kompleksowy sposób pozwala zadbać o prawidłowy rozwój rzepaku. Podczas kiełkowania, wschodu i formowania rozety warto sięgnąć po Colzor Trio lub Fusilade Forte. Środki te pozwolą na dokładne odchwaszczenie uprawy. Dzięki temu roślina nie będzie zagłuszana i będzie miała stały dostęp do światła oraz składników pokarmowych. W kolejnych fazach rozwoju poleca się Toprex oraz Karate Zeon, które chronią przed pasożytami, takimi jak mszyce i pchełki. W końcowej fazie rozwoju rośliny środki wspomagające to przede wszystkim Symetra, Amistar Xtra i Reglone. Preparaty chronią przed chwastami i zgnilizną twardzikową. Inne choroby zagrażające uprawie rzepaku to m. in. zgorzel siewek (brunatne plamy na korzeniach i szyjkach, powoduje więdnięcie roślin), kiła kapusty (przenosi się przez płodozmian i jest trudna do wyleczenia), czerń krzyżowych (źródło infekcji to resztki pożniwne, na liściach pojawiają się naprzemienne ciemne i jasne plamy, dochodzi do przedwczesnego dojrzewania rośliny i osypywania się nasion. Może spowodować straty nawet do 30% plonów).

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Dozownik wody do betoniarni DW-1C

Mikroprocesorowy dozownik nastawny „DW-1C” przeznaczony jest do automatycznego...

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

dodaj swoją ofertę