tworzywa > Aktualności

A A A

Maszyny przemysłowe starszej generacji – naprawiać czy wymieniać?

21.03.2017

 

Automatyka przemysłowa jest podstawą działania wielu urządzeń i maszyn produkcyjnych – każda awaria wiąże się więc z opóźnieniami w realizacji przyjętych przez zakład zleceń, a co za tym idzie dodatkowymi kosztami wpisywanymi najczęściej na listę strat. W jaki sposób szybko wyeliminować awarię? Czy w każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej maszyny przemysłowej?

 

Zakup czy serwis?

 

Sterowniki maszyn, moduły sterowania, sterowniki PLC, różnego rodzaju czujniki czy panele operatorskie to tylko niektóre z elementów, których sprawność działania ma decydujące znaczenie dla funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. To dzięki wspomnianym częściom możliwa jest precyzyjna praca urządzeń realizujących przyjmowane przez dany zakład zlecenia. Każda usterka maszyny przemysłowej może okazać się przyczyną poważnego kryzysu firmy – jak można go szybko i sprawnie zażegnać?

 

Zakup nowej maszyny

 

Zakup nowej maszyny nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Powodów może być kilka. Maszyny, które od lat znajdują się w danym zakładzie pracy są tak dobrze znane pracującym przy nich specjalistom, że każda zmiana może wiązać się z przeprowadzeniem dla nich dodatkowego szkolenia. Może dojść też do sytuacji, w której zakup nowej maszyny będzie niemożliwy, ponieważ dane urządzenia zostały już z rynku wycofane, a te aktualnie dostępne nie do końca odpowiadają profilowi pracy przedsiębiorstwa. Co więcej, każdą nową maszynę trzeba odpowiednio ustawić, aby działała precyzyjnie – to również zajmuje czas, szczególnie, że trzeba przeprowadzić testy jakości.

 

Wymiana części

 

Naprawa automatyki jest rozwiązaniem, które przychodzi na myśl w pierwszej kolejności i zwykle wiąże się z mniejszymi kosztami niż zakup nowego sprzętu. W przypadku maszyn starszej generacji, może jednak pojawić się problem ze znalezieniem zamiennego elementu – często producenci wycofują je ze sprzedaży. Dzieje się tak najczęściej w przypadku części do obrabiarek, linii produkcyjnych, robotów, systemów sterowania oraz silników elektrycznych. Na rynku automatyki istnieją firmy specjalizujące się w dystrybucji wycofanych części. Jak działają? Otóż na bieżąco monitorują rynek, analizują potrzeby potencjalnych klientów, skupują i we własnych magazynach przechowują takie elementy. Co więcej, zatrudniają osoby, które znają się na wspomnianym sprzęcie, są więc w stanie nie tylko znaleźć poszukiwaną przez klienta część, ale w przypadku jej niedostępności zaproponować inną, a następnie dokonać serwisu urządzenia. Takie działanie z pewnością jest drogą szybszą niż zakup nowej maszyny, ponieważ stare urządzenie będzie mogło wznowić swoje działania z taką samą precyzją, jak miało to miejsce przed awarią. Dodatkowo warto podkreślić, że nie trzeba wymieniać maszyny, która do pełnej sprawności potrzebuje jedynie wymiany jednego ze swoich podzespołów np. serwomotoru czy moduły SCR – takie działanie przynosi straty.

 

Ograniczenie strat

 

Stając w obliczu kryzysu, zawsze najlepiej jest odsunąć na bok emocje i zastanowić się, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, czyli dzięki któremu można szybciej wznowić działanie zakładu, ponosząc przy tym mniejsze koszty.

 

http://automationtrader.com/

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

Palownica wiertnica CFA usługi wynajem...

Przedmiotem aukcji jest jeden dzień pracy palownicy CASAGRANDE 425 CFA wraz z...

dodaj swoją ofertę