budowlane > Aktualności

A A A

Odzież BHP ochronna – zainwestuj w jakość

01.03.2017

 

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zagwarantowanie swoim pracownikom maksimum bezpieczeństwa. Wśród podejmowanych w tym celu działań, najważniejszym jest zapewnienie odpowiedniej ochrony na czas wykonywanych przez nich zleceń. Służy temu odzież BHP ochronna. Wyjaśniamy dlaczego to takie ważne oraz czym kierować się przy jej wyborze.

 

Funkcje odzieży ochronnej BHP

 

Wypadki w miejscu pracy to rzeczywistość, której nie da się całkowicie wyeliminować. Można jej jednak skutecznie przeciwdziałać. W tej kwestii pracodawcy posiadają doskonałe wsparcie ze strony producentów odzieży ochronnej BHP, a także niezbędnych akcesoriów. Są to stroje i dodatki do nich, wykonane ze specjalnych rodzajów materiałów. Wytrzymałe na wysokie, jak i niskie temperatury, odporne na wilgoć czy też wyposażone w systemy antypoślizgowe. Ich główny cel to zabezpieczenie ciała pracownika przed szkodliwymi dla niego czynnikami, które towarzyszą mu w trakcie wykonywanej pracy.

 

Przeczytaj koniecznie: Sorbenty - preparaty nie tylko dla strażaków

 

Odzież ochronna BHP, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ma więc za zadanie chronić pracownika przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (skwar, mróz, wilgoć itp.), kontaktem z niebezpiecznymi czy szkodliwymi substancjami (farby, opary, pył) oraz utrudnieniami wynikającymi z charakteru samej pracy (np. roboty na wysokości, praca na śliskim lub grząskim terenie czy spadzistej powierzchni, bądź też w bardzo głośnym miejscu).

 

Jej stosowanie ułatwia też wykonywanie niektórych prac, jak chociażby spawanie, praca z odczynnikami, pobieranie krwi lub praca ze zwierzętami. Ale to nie jedyne funkcje, jakie spełnia odzież BHP ochronna.

 

Ma ona też spory wpływ na samopoczucie załogi. Wyposażeni w nią pracownicy czują się pewniej i bezpieczniej, co z kolei wpływa również na ich wydajność. Odpowiednio zabezpieczona załoga, to także większy plus dla samego pracodawcy, którego firma postrzegana jest jako rzetelna, profesjonalna i właściwie przygotowana do wykonania zleconych jej prac.

 

Jakie cechy powinna mieć najlepsza odzież ochronna BHP?

 

Na rynku dostępna jest szeroka gama odzieży ochronnej BHP. Aby jednak być pewnym co do jej skuteczności, należy poświęcić nieco czasu na dokonanie właściwego zakupu.

 

Najlepsza odzież ochronna BHP po pierwsze - powinna posiadać ważne atesty, które potwierdzają jej faktyczną jakość oraz niezawodność. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo, ale również komfort użytkownika. Zabezpieczająca odzież dla pracowników, musi być też wybrana odpowiednio do charakteru wykonywanej przez nich pracy.

 

W przypadku, gdy pracownik ma kontakt z żywnością, ze zwierzętami lub ludźmi, niezbędna jest odzież ochronna jednorazowa. W pozostałych wypadkach pracownicy powinni być wyposażeni w odzież roboczą wielokrotnego użytku typu: fartuchy, kurtki, spodnie czy kombinezony. Idealna odzież ochronna BHP to także taka, która nie będzie się zsuwała w czasie wykonywanych czynności, ani tym bardziej ograniczała ruchów. Warto więc sprawdzić czy posiada ona elementy ułatwiające jej regulację lub zabezpieczenia przed spadnięciem typu: gumki czy zapięcia na rzepy.

 

Poszukując dobrej jakościowo odzieży ochronnej, należy też zwrócić uwagę na estetykę jej wykonania. Nie jest to bez znaczenia zarówno dla jej trwałości, jak i wyglądu. Przez zakupem należy więc sprawdzić czy na szwach lub łączeniach nie znajdują się chociażby drobne uszkodzenia. Ogromny wybór materiałów, z których wykonywana jest tego typu odzież sprawia, że nabywając ją można zadecydować też o kolorystyce. Ta powinna nawiązywać do logo firmy. Warto również zwrócić uwagę na fason strojów, jak i zadbać o w miarę zróżnicowaną rozmiarówkę. Ubrania robocze - oprócz tego, że chronią, nie mogą wywoływać też skrępowania czy dyskomfortu u noszącego je pracownika.

 

Odzież BHP ma za zadanie chronić pracownika, ale i ułatwiać mu wykonywanie pracy. Jeśli przy tym pracodawca zainwestuje w jej jakość, może to znacznie wpłynąć na wydajność zatrudnianej załogi, jak i pociągnąć za sobą większe zainteresowanie potencjalnych kontrahentów czy odbiorców świadczonych usług. Nie warto więc w tej kwestii oszczędzać, gdyż na wyborze tym zyskuje nie tylko pracownik, ale również całe przedsiębiorstwo.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Wibromłot OVR 40S na koparkę

Fabrycznie nowy wibromłot OVR 40S wysokiej częstotliwości w komplecie z uniwersalnym...

Wibromłot OVR 20S na koparkę

Fabrycznie nowy wibromłot OVR 20S wysokiej częstotliwości w komplecie z uniwersalnym...

Wibromłot OVR 60S na koparkę

Fabrycznie nowy wibromłot OVR 60S wysokiej częstotliwości w komplecie z uniwersalnym...

Wibromłot OVR 80S na koparkę

Fabrycznie nowy wibromłot OVR 80S wysokiej częstotliwości w komplecie z uniwersalnym...

dodaj swoją ofertę