warsztat > Aktualności

A A A

Różnice między akumulatorem żelowym a akumulatorem AGM

15.02.2018

 

Uruchomienie pojazdu w każdych warunkach zależy głównie od doboru odpowiedniego akumulatora oraz konserwacji i dbałości o jego stan techniczny w całym okresie użytkowania. Jest on bowiem źródłem energii elektrycznej prądu stałego, którą przechowuje w postaci energii chemicznej. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega różnica między akumulatorem żelowym a AGM. Zapraszamy do lektury.

 

Różnice w elektrolitach

 

Zarówno akumulator żelowy, jak i akumulator AGM są akumulatorami rekombinacyjnymi. Oznacza to, że w normalnych warunkach pracy zachodzi w nich rekombinacja gazów, które wydzielane są podczas ładowania, tworząc wodę. Zasadniczą różnicą, która dotyczy obu rodzajów, jest fakt, że w akumulatorach AGM elektrolit jest w całości wchłonięty i unieruchomiony przy pomocy specjalnej maty szklanej separatorów, natomiast w akumulatorach żelowych kwas łączony jest z dwutlenkiem krzemu tworząc żel unieruchamiający elektrolit.

 

Mata szklana, zastosowana w akumulatorach AGM, umożliwia pracę akumulatora z podwyższonym ciśnieniem, co podnosi trwałość w czasie pracy cyklicznej. W akumulatorach żelowych nie można stosować takiego ciśnienia, dlatego trwałość jest zwiększana dzięki podwyższonej gęstości pasty, co wpływa na przedłużenie okresu życia akumulatora. Nie gwarantuje to jednak wysokiej wydajności prądu rozruchowego, jaka jest konieczna do samochodów osobowych.

 

Cechy akumulatorów żelowych

 

Akumulatory żelowe są odmłodzoną wersją akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które pochodzą jeszcze z XIX wieku. Są jednak dużo bardziej odporne na wstrząsy, nie można ich wylać, a także nie wymagają naszej obsługi. Cechują się optymalizacją pod kątem niepełnych dokonań i czterokrotnie dłuższą żywotnością w pracy cyklicznej niż akumulatory AGM. Znakomicie nadają się do dużych samochodów, pojazdów z systemem Start-Stop oraz pojazdów wyposażonych w wiele odbiorników prądu – wyjaśnia doradca klienta firmy Bat Profi, która zajmuje się sprzedażą akumulatorów do różnego rodzaju pojazdów. W ofercie firmy dostępne są akumulatory rozruchowe, przemysłowe i żelowe, które wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa eksploatacji, bardzo dobrymi właściwościami rozruchowymi oraz niezawodnością.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

FORNIR + TARCICA + PŁYTY FORNIROWANE +...

POSIADAMY W CIĄGŁEJ SPRZEDAŻY FORNIRY EUROPEJSKIE I EGZOTYCZNE TARCICE KRAJOWE...

PIŁA PANELOWA SCHLLING FH6

WITAM, DO SPRZEDANIA Piła panelowa Schelling FH6 ROK. PRODUKCJI 2007...

PIŁA PANELOWA SCHLLING FH6

WITAM, DO SPRZEDANIA Piła panelowa Schelling FH6 tylny załadunek ! ROK....

ROBOT LAKIERNICZY LESTA LECROB

WITAM, DO SPRZEDANIA ROBOT LAKIERNICZY LESTA LECROB ECO ROK. PRODUKCJI...

dodaj swoją ofertę