budowlane > Aktualności

A A A

Uzbrojenie działki budowlanej

27.02.2015

 

Uzbrojenie to termin militarny i raczej kojarzy się z wojskiem, ale spokojnie – artykuł nie będzie o budowie koszar, ani o dobrze ufortyfikowanej twierdzy. Poruszymy temat budowy domu jednorodzinnego i wyboru parceli pod inwestycję.

 

Często gdy kupujemy działkę, to targujemy się o ceną. Wiadomo, że sprzedający, niezależnie czy jest to osoba prywatna, czy urzędnik miasta lub gminy, jest zainteresowany wysoką ceną, a klient jak najniższą. W czasie targu o cenę padają różne argumenty. Działka jest daleko od ciągów komunikacyjnych, twierdzi klient. To prawda, ale dzięki temu ma pan/pani czyste środowisko, ciszę spokój. Rozmowę można by oczywiście kontynuować, ale załóżmy, że sprzedający już na początku użyje argumentu uzbrojonej działki. A co to takiego jest, zapyta niezorientowany w temacie laik?

 

Obecnie budowane domy i mieszkania wyposażone są w energię elektryczną, wodę, odpływ kanalizacyjny oraz dopływ gazu. Wszystko to jest doprowadzone do naszej działki, więc już po wylaniu fundamentów możemy je podłączyć do naszego domu. Następnie po wybudowaniu ścian nośnych i działowych rozprowadzamy po domu kable oraz rury do wody i odpływu ścieków i od tego momentu możemy korzystać z dobrodziejstw cywilizacji. Oczywiście wszystko instalujemy na własny koszt, kable elektryczne powinien rozprowadzić elektryk z uprawnieniami, a wodę instalator. W przypadku prądu fakt podłączenia się do sieci musimy zgłosić do zakładu energetycznego. Wtedy w naszym domu zostanie zainstalowany licznik, który będzie odmierzał ilość zużytej energii, za którą niestety, zapłacimy. Z wodą jest podobnie. Również wodociągi zamontują w naszym domu licznik i będą żądać opłaty za zużytą wodę i odbiór naszych ścieków. W blokach poza wodą i prądem będziemy mieli licznik ciepłej wody i centralnego ogrzewania.

 

Uzbrojona działka posiada (nie zawsze) również dostęp do sieci gazowej. Gaz do domu możemy doprowadzić po wylaniu fundamentów, ale rozprowadzenie rur wykonuje się po nałożeniu tynku na ściany wewnętrzne. W przypadku gazu również musimy zgłosić do gazowni fakt podłączenia się do sieci. Jednak w tym przypadku technicy nie tylko zainstalują nam licznik, ale również sprawdzą szczelność instalacji i potwierdzą to stosownymi dokumentami. Wtedy dopiera do naszego domu popłynie błękitne paliwo.

 

Czy wszystkie działki są uzbrojone? Niestety, nie wszystkie. W zasadzie każda działka posiada dostęp do energii elektrycznej, ale gaz, woda, odprowadzanie ścieków nie zawsze jest możliwy. Nie oznacza to oczywiście, że tak będzie zawsze, kraj się rozwija, dzięki unijnym dotacją, gminy inwestują w sieci, wodociągowe i oczyszczalnie ścieków. A dostawca gazu też nie chce tracić klientów. Zanim to jednak nastąpi musimy sobie radzić bez sieci. Wodę można czerpać z ziemi. Dawniej budowano studnie, z których życiodajną sieć czerpano ręcznie. Dzisiaj mamy do dyspozycji pompy i hydranty, dzięki tym urządzeniom woda popłynie do rur zainstalowanych w naszym domu i wypłynie gdy otworzymy kran.

 

Ścieki możemy odprowadzić do szamba. Projekty domów mają zazwyczaj zaplanowane szamba szczelne, albo alternatywnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Szambo to nic innego jak ogromny duł wykopany w ziemi, najlepiej gdy jest wybetonowany i zabezpieczony przed przeciekaniem. Pamiętajmy, że woda podskórna, którą używamy w naszym gospodarstwie wchłonie wszystkie nieczystości wyciekające z szamba. Dlatego, aby nie doprowadzić do jej skażenia należy dobrze zabezpieczyć szambo przed przeciekaniem. Wywozem nieczystości z szamba zajmują się wyspecjalizowane firmy. Nie należy samemu usuwać nieczystości i wyrzucać je w niedozwolonym miejscu. Taki proceder szkodzi środowisku i oczywiście jest karalny. Brak sieci gazowej można zastąpić gazem w butli. Jednak ten rodzaj gazu używa się głównie go gotowania potraw. Wykorzystanie gazu do ogrzewanie domu i wody użytkowej nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem, ze względu na koszty jakie się z tym wiążą. Aby w naszych rurach płynęła ciepła woda, wystarczy ją ogrzać przy pomocy energii elektrycznej lub zamontować specjalny pojemnik z wodą i ogrzewać ją tak samo jak dom, piecem co. Koszty utrzymania domu na nieuzbrojonej działce są zdecydowanie wyższe niż na terenie uzbrojonym. Z tego powodu jest spora różnica w cenie działek. O tym trzeba pamiętać, negocjując cenę z właścicielem terenu, który zamierzamy kupić.

Komentarze (0)

Jeżeli chcesz podzielić się z Czytelnikami swoją opinią na ten temat, możesz wziąć udział w dyskusji. Komentarz pojawi się po weryfikacji przez nasz zespół redakcyjny.

ostatnio dodane firmy

Eurometal Sp. z o.o.

Eurometal Sp. z o.o. Już 25 letnia obecność na rynku obrabiarek do metali świadczy...

Arche Sp. zo.o.

Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy...

DREWTRAK Usługi Tartaczne Łukasz Pulkowski

Firma DREWTRAK zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych oraz...

Hurtownia narzędzi REAKTOR

Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie narzędzi,...

dodaj swoją firmę

ostatnio dodane oferty

Dozownik wody do betoniarni DW-1C

Mikroprocesorowy dozownik nastawny „DW-1C” przeznaczony jest do automatycznego...

Gilotyna do blach Schroeder/ Schechtl 1000

Gilotyna do blach Schroeder 1000 - Maksymalna szerokość cięcia 1020 mm -...

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni

Zaginarka do krawędzi blach 360 stopni - Napęd za pomocą silnika trójfazowego -...

Tunel UV Aeroterm85 cm

Tunel UV marki aeroterm o szerokości 85 cm - Szerokość tunelu 85 cm - 2...

dodaj swoją ofertę