Maszyny budowlane, choć są zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, mogą zużywać się i psuć. Jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne wymagają bieżących przeglądów oraz konserwacji. Na szczególną uwagę zasługują hamulce, hydraulika siłowa, silnik i elementy zawieszenia. To one mają bezpośredni wpływ na jakość, a także bezpieczeństwo pracy.

W maszynach budowlanych może zepsuć się niemal wszystko. Nic dziwnego, że narażone na intensywną eksploatację podzespoły zużywają się lub uszkadzają. Regularne serwisowane i konserwowanie znacznie redukuje ryzyko wystąpienia kosztownych awarii. Zobacz, które części wymagają szczególnej uwagi.

Serce maszyny, czyli silnik

Wymiana olejów i smarów zazwyczaj wystarczy, aby odpowiednio dbać o kondycję silnika. Elementami, które są podatne na awarie są w tym przypadku łożyska korbowe, pierścienie tłokowe i turbiny. Nieco uwagi warto też poświęcić świecom zapłonowym. O tym, że wymagają naprawy może świadczyć problem z rozruchem maszyny i skoki obrotów. Warto regularnie kontrolować stan silnika, bo w razie większej usterki wymiana tej części jest bardzo kosztowna.

Układy: jezdny, hamulcowy i elektryczny

Przyjęło się twierdzić, że im więcej elektroniki w pojeździe, tym większe ryzyko usterki. Zazwyczaj powodem błędów są jednak zabrudzenia, takie jak kurz czy kamień, które mogą zakłócać pracę np. bezpieczników. Na tym obszarze warto prowadzić regularne kontrole i czyszczenie maszyny. To ważne również w przypadku układu hamulcowe. Tutaj oprócz czystości ważna jest ilość płynów eksploatacyjnych. Elementami, które zużywają się w wyniku eksploatacji są zwłaszcza przewody, tarcze, przekładki oraz pompa hamulcowa. Niezawodne działanie całego systemu jest kluczowe dla bezpieczeństwa operatora.

Podobnie jak w przypadku układu hamulcowego, dla długiej żywotności maszyny ważna jest kondycja układu jezdnego. Gąsienice, rolki, łańcuchy oraz szeroko pojęte elementy podwozia, w tym uszczelniacze mostowe mogą się psuć. Kontroli wymagają też sworznie, tuleje koła napędowe i napinające.

Hydraulika siłowa, linki i cięgna sterujące

Uszkodzona pompa zębata czy siłowa, podobnie jak zużyte tłoczyska mogą prowadzić do całkowitego i nagłego unieruchomienia maszyny. Chcesz zapobiec nieplanowanym przestojom w pracy? Pamiętaj o przeglądach hydrauliki siłowej, wraz ze wszystkimi linkami i cięgnami sterującymi. Te obsługujące skrzynię biegów, sprzęgło, gaz czy hamulce mogą się zrywać lub luzować. Więcej informacji na temat nowoczesnych maszyn budowlanych można znaleźć na interhandler.pl

Warto zadbać nie tylko o wnętrze, ale też elementy zewnętrzne maszyny. Najczęstsze usterki to pękające szyby, rdzewiejąca karoseria i błotniki. Trzeba więc pamiętać o regularnych przeglądach tych elementów maszyny.