Bez względu na rodzaj siłownika pneumatycznego jakiego używamy, mamy wpływ na to jak długo będzie użyteczny. Czy to siłownik jednostronnego działania czy dwustronnego, czy kompaktowy czy znormalizowany, okrągły czy profilowy, beztłoczyskowy jak i tłoczyskowy – istnieją zasady które pomogą nam w wydłużeniu życia napędu.

Ogromne znaczenie ma nie tylko samo użytkowanie, ale także dobór odpowiedniego siłownika. Powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak wilgoć, zapylenie, temperatura. W zależności od tych czynników dobieramy materiały wykonania komponentów. Jednym z tych elementów są uszczelnienia. Obecnie używanymi materiałami jest guma NBR, poliuretan PU i Viton FKM. Poliuretan nie parcieje i nie wymaga smarowania w porównaniu do gumy, ale nie sprawdzi się we wszystkich aplikacjach. Viton stosujemy do wyższych temperatur, do 200°C. Dodatkowo siłownik znormalizowany możemy wyposażyć w zgarniacz metalowy, aby uchronić uszczelnienie przed działaniem brudu takiego jak lód, popiół, cement, ziemia. Jest on zamontowany w specjalnie przygotowanej pokrywie i przy każdym cyklu czyści tłoczysko i chroni kolejną uszczelkę przed uszkodzeniem mechanicznym.

Kolejnym aspektem jest czystość powietrza. Oprócz sprawnego kompresora z osuszaczem i filtrami, na punktach poboru powinny znajdować się stacje przygotowania powietrza. Eliminują one dodatkowo cząstki stałe i wodę, która mogła się skroplić w instalacji. Siłownik pneumatyczny powinien pracować na powietrzu o czystości minimum do 5 μm.

Przydatne jest także użycie smarownicy, bowiem wydłuży to żywotność napędu. Maksymalne ciśnienie pracy siłownika to zazwyczaj 10 bar, ale zalecana wartość to 6 bar. To także doda kolejne tygodnie pracy siłownikowi pneumatycznemu.

Nie można pominąć także odpowiedniego montażu. Pamiętajmy o zastosowaniu przegubów kulowych i zasadzie, że nie obciążamy tłoczyska momentami gnącymi. Tłoczysko jest wykonane z pręta, który z definicji odporny jest tylko na ściskanie i rozciąganie. Jeśli siłownik posiada amortyzację pneumatyczną, to ustawmy ją tak, aby tłok nie uderzał z impetem o pokrywę. Jeśli skręcimy ją za mocno, to siłownik może nie wykonywać pełnego ruchu oraz wydłuży to znacznie czas każdego cyklu.

Jeśli nasza aplikacja jest narażona na wilgoć lub środowisko kwaśne, wówczas zastanówmy się nad wykonaniem tłoczyska ze stali kwasoodpornej lub jeśli to nie wystarczy, nad siłownikiem w całości wykonanym ze stali nierdzewnej. Dostępne są także osłony na tłoczysko wykonane z powlekanego PCV, które jest znacznie bardziej odporne od tych pękających z gumy. Uratuje nas od częstych wymian związanych z korozją.

Niezależnie od posiadanej aplikacji bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad doboru i użytkowania, co pozwala na maksymalnie efektywne wykorzystanie siłownika, a co za tym idzie – na redukcję niepotrzebnych kosztów związanych z regeneracją siłowników lub wymianą urządzeń na nowe. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Technicznymi przez stronę www.pneumat.com.pl, którzy pomogą w doborze właściwego siłownika pod Państwa aplikację lub podejmą się naprawy napędu, gdyż firma oferuje także usługę serwisową (regeneracja siłowników).

https://www.youtube.com/embed/sSn5cFZItUg

Autor: Michał Skurosz, Doradca techniczno-handlowy (specjalność: regeneracje), w Pneumat System