Rzepak jest rośliną wysiewną tzn., że występuje tylko przy uprawie, ale zdarza się, że dziczeje. Nie jest w stanie przetrwać na podmokłych i bagnistych terenach ze względu na niską zawartość tlenu w glebie. Najlepiej rozwija się w miejscach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Do uprawy potrzebuje wapnowania, dlatego aby uzyskać zdrowe plony warto go używać nawozów wapniowo-magnezowych.

 

Kiedy jest najlepszy moment na wysiew?

Rzepak najlepiej wysiewać w sierpniu. Dużo zależy od danego regionu, ponieważ w każdym będzie to różnica ok. półtora tygodnia. Przeważnie wysiewy zaczyna się ok. 15 sierpnia. Jest to roślina, która szybko się rozwija, dlatego jest w stanie przetrwać zimę. Dopuszczalne jest niewielkie opóźnienie podczas wysiewania, ale im później, tym mniejsze będą plony na wiosnę. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio przygotować glebę do wysiewu. Rzepak nie jest w stanie poprawnie się rozwijać na niektórych pozostałościach.

 

Jakie warunki są najodpowiedniejsze?

Rzepak najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza w dzień i 12 stopni Celsjusza w nocy. Powoduje to optymalne warunki i sprawia, że rośliny dobrze się ukorzeniają i rozwijają. Wiąże się to ściśle z datą wysiewu, dlatego należy o tym pamiętać. Rzepak najlepiej rozwija się na glebach żyznych, bogatych w wapń, po wcześniejszej uprawie pszenicy i żyta. Nie będzie się rozwijać w glebie, na której wcześniej rosły rośliny motylkowate oraz np. buraki pastewne (dobre warunki do rozwoju grzybów, takich jak chwościk buraka, mączniak prawdziwy buraka oraz brunatna zgnilizna korzeni). Dodatkowo okres wysiewu wiąże się z uodparnianiem roślin na zimę. Rzepak powoli przyzwyczaja się do spadku temperatury, ale nie jest w stanie dobrze się rozwijać poniżej -8 stopni Celsjusza.

 

Pielęgnacja i choroby zagrażające uprawie

Rzepak, jak każda inna roślina, zagrożony jest chorobami spowodowanymi przez grzyby, dlatego należy dbać o prawidłową pielęgnację. Eksperci z Syngenty opracowali system, który w kompleksowy sposób pozwala zadbać o prawidłowy rozwój rzepaku. Podczas kiełkowania, wschodu i formowania rozety warto sięgnąć po Colzor Trio lub Fusilade Forte. Środki te pozwolą na dokładne odchwaszczenie uprawy. Dzięki temu roślina nie będzie zagłuszana i będzie miała stały dostęp do światła oraz składników pokarmowych. W kolejnych fazach rozwoju poleca się Toprex oraz Karate Zeon, które chronią przed pasożytami, takimi jak mszyce i pchełki. W końcowej fazie rozwoju rośliny środki wspomagające to przede wszystkim Symetra, Amistar Xtra i Reglone. Preparaty chronią przed chwastami i zgnilizną twardzikową. Inne choroby zagrażające uprawie rzepaku to m. in. zgorzel siewek (brunatne plamy na korzeniach i szyjkach, powoduje więdnięcie roślin), kiła kapusty (przenosi się przez płodozmian i jest trudna do wyleczenia), czerń krzyżowych (źródło infekcji to resztki pożniwne, na liściach pojawiają się naprzemienne ciemne i jasne plamy, dochodzi do przedwczesnego dojrzewania rośliny i osypywania się nasion. Może spowodować straty nawet do 30% plonów).