Panele operatorskie to urządzenia użytkowane w trudnym środowisku przemysłowym. Powinny być właściwie dobrane, aby zapewnić niezawodność oraz stabilność działania. Dają możliwość monitorowania, wizualizowania oraz sterowania poszczególnymi instalacjami. Aby zapewniały pewną i bezawaryjną pracę, muszą być zbudowane na bazie najwyższej jakości komponentów oraz posiadać właściwie dobrane parametry.

 

Konstrukcja i komunikacja paneli do automatyki przemysłowej

 

Dobrze wykonane i trwałe panele operatorskie posiadają solidną, najczęściej wykonaną z metalu obudowę i wysokiej jakości, odporną na uszkodzenia matrycę. Najnowocześniejsze panele wyposażone zostały w ekran dotykowy, który ułatwia ich obsługę oraz sprawia, że jest ona szybsza. Wybierając panele operatorskie, warto upewnić się, jaką minimalną żywotność podświetlenia ekranu one posiadają oraz długość okresu gwarancyjnego. Ważnym czynnikiem, decydującym o zakupie konkretnego panelu, powinna być także dostępność do nich części zamiennych. Ze względu na to, warto wybierać panele operatorskie najnowszej generacji, gdyż nie powinno być problemów z ich późniejszą naprawą. Takie panele znajdują się w ofercie dobrych firm z branży automatyki przemysłowej, takich jak np. przedsiębiorstwo Kontech.

 

Bardzo ważną cechą dobrych paneli jest także ich otwartość komunikacyjna. Pozwala ona bowiem na współpracę panelu z innymi urządzeniami znajdującymi się w danym zakładzie przemysłowym. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup panelu operatorskiego, który daje możliwość obsługi różnego rodzaju urządzeń, w tym sprzętów peryferyjnych, takich jak drukarki, skanery, czytniki kodów oraz kart.

 

Higiena paneli operatorskich w przemyśle spożywczym i chemicznym

 

W zakładach przemysłowych, w których produkcja opiera się na wytwarzaniu produktów spożywczych, chemicznych oraz farmaceutycznych, bardzo ważnym kryterium doboru paneli operatorskich jest także ich higiena. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się bowiem panele posiadające obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz posiadające front TrueFlat. Ich przednie części zazwyczaj wykonuje się z odpornej na korozję stali inox, która nie reaguje chemicznie przy kontakcie z chemikaliami, żywnością oraz detergentami używanymi do czyszczenia. Ważne, aby panele operatorskie używane w wymienionych powyżej zakładach, były także płaskie oraz posiadały jak najmniej zakamarków, w których mogą zatrzymywać się zanieczyszczenia. Płaski front pozwala bowiem na łatwe i wydajne wyczyszczenie powierzchni oraz zachowanie jej we właściwej higienie. Front panelu powinien być także wodoodporny w klasie ochrony co najmniej IP 69K, co pozwala na częste jego mycie z użyciem wody pod ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze.