Podnośniki teleskopowe ze względu na rodzaj zasilania możemy podzielić na 3 typy: elektryczne, spalinowe i hybrydowe, ma to także odzwierciedlenie w napędzie. Maszyny dostępne są w dwóch wersjach tj. na kołach (pełnych/wypełnionych pianką) oraz na gąsienicach tzw. pająki. Z poradnika przygotowanego przez specjalistów działu wynajmu AA HERKULES dowiesz się, na co zwrócić uwagę wynajmując zwyżkę z teleskopowo-przegubowym ramieniem oraz jak prawidłowo dobrać ją do miejsca wykonywania pracy.

Gdzie będzie pracował podnośnik teleskopowy?

To podstawowe pytanie, ponieważ miejsce pracy ma bezpośredni wpływ na wybór jednego z trzech rodzajów zasilania. Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania/ogumienie w kontekście do miejsca przeznaczenia, całość można zamknąć w prostej tabeli: 

Podnośniki teleskopowe samojezdne są wykorzystywane i cenione w wielu branżach za sprawą bezpieczeństwa i ergonomii pracy, jaką bezapelacyjnie zapewniają. Kosz w połączeniu z teleskopowo-przegubowym ramieniem zapewnia wygodę przy pracach realizowanych na wysokość do nawet 25 metrów, a także daleki kilkunastometrowy zasięg boczny w dowolnym kierunku. Jest to istotne, gdy prace realizowane są nad obiektami, których nie można przestawić. Dodatkowo zasięg boczny ogranicza konieczność częstych przejazdów maszyną. Dopełnieniem zalet jest także precyzyjnie sterowane ramię JIB, pozwalające sterować koszem z precyzją do kilku-kilkunastu centymetrów. Mając na uwadze wiele możliwości zastosowań, wskażemy konkretne cechy przekładające się na wybór typu zasilania i typu zwyżki do konkretnych prac.

Podnośniki teleskopowe do pracy w obiektach zamkniętych – elektryczne

Podnośnik teleskopowy wykorzystywany do realizacji zadań w obiektach zamkniętych powinien być wyposażony w bezemisyjny silnik elektryczny – jest oczywiste ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu pracy operatorów. Zwyżki teleskopowo-przegubowe zasilane akumulatorowo, są ciche oraz nie wytwarzają spalin. Ich wydajność po naładowaniu w zależności od intensywności użytkowania, pozwala na kilka godzin stałej pracy. Dodatkową zaletą tego typu zwyżek jest szare ogumienie, które nie pozostawia śladów na podłożu i zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Pokryte gumą koła, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami są pełne, co zapobiega przebiciu i niekontrolowanemu przechyleniu się podnośnika.


Co ważne podnośniki teleskopowe elektryczne z reguły mogą pracować także na zewnątrz – przy czym należy pamiętać, że wykorzystując podnośnik na zewnątrz, szczególnie w czasie przejazdów zużyje on dużo energii i szybciej będzie wymagał ponownego naładowania. Podnośniki teleskopowe elektryczne znajdują zastosowanie w magazynach, na halach, w obiektach handlowych, przemysłowych.

Podnośniki teleskopowe w teren – spalinowe

Firmom i osobom potrzebującym podnośnika teleskopowego do pracy na zewnątrz np. na plac budowy, przy inwestycjach deweloperskich, drogowych wynajmujemy modele spalinowe. Zwyżki z silnikiem diesla, pozwalają na niemal nieprzerwaną eksploatację (bez konieczności ładowania akumulatorów) – to wygodne i często jedyne słuszne rozwiązanie. Zwyżki spalinowe posiadają koła z dużym bieżnikiem i napędy 4×4, które poradzą sobie w przypadku warunków terenowych zdecydowanie lepiej niż modele elektryczne. Koła zostały wypełnione specjalną pianką, co podnosi bezpieczeństwo w przypadku ich “przebicia”. Manewrowanie maszyną ułatwiają skrętne osie. Niektóre modele spalinowe zostały wyposażone także w wahliwą oś zapewniającą samoczynne poziomowanie maszyny w przypadku nachyleń i nierówności terenu. Wszystkie podnośniki teleskopowe spalinowe z oferty wypożyczalni mają także ruchome ramię JIB.

Podnośniki teleskopowe spalinowe wykorzystuje się np. w przypadku prac konstrukcyjnych, zbrojeniach mostów/wiaduktów, pracach elewacyjnych, konserwacyjnych, inspekcjach, pracach montażowych, instalacjach, a także przy wyburzeniach, rozbiórkach konstrukcji.

Podnośniki teleskopowe do zadań specjalnych – hybrydowe/elektryczno-spalinowe modele na gąsienicach

Ostatnią grupę stanowią podnośniki teleskopowe na gąsienicach tzw. pająki. Zwyżki tego typu posiadają dwa silniki: elektryczny i spalinowy, można je wykorzystać do pracy zarówno na zewnątrz, jak i w obiektach zamkniętych. Silnik elektryczny wymaga stałego podłączenia do sieci 230V, natomiast spalinowy można uruchomić w dowolnym momencie – podnośnik pająk może pracować i przemieszczać się na silniku elektrycznym lub spalinowym (w zależności od potrzeb, można zmieniać typ zasilania). Wybór podnośnika teleskopowego na gąsienicach jest też kompromisem pomiędzy wagą, a oferowanymi zasięgami. Pokryte gumą gąsienice w połączeniu z ruchomymi podporami zapewniają stabilność i możliwość wykorzystania podnośnika w miejscach niedostępnych dla innych modeli. Podpory pozwalają ustawić podnośnik w poziomie, nawet w przypadku 1 m uskoku w terenie. Zaletą i funkcją przydatną w przypadku jazdy po zboczach jest możliwość hydraulicznego sterowania rozstawem gąsienic z regulacją prześwitu (osobno dla każdej z gąsienic). Zwyżki teleskopowe na gąsienicach umożliwiają jazdę w terenie o dużym nachyleniu, w tym także po schodach. Warto dodać, że dzięki gąsienicom nacisk maszyny na podłoże rozkłada się na większą powierzchnię, co jest istotne w przypadku obiektów handlowych, sakralnych oraz wszędzie tam, gdzie chcemy zadbać i nie możemy uszkodzić posadzki. Istotną cechą są także wymiary, które po złożeniu pozwalają na przejazd maszyny przez standardowe otwory drzwiowe.

Podnośnik teleskopowy pająk to maszyna do zadań specjalnych o wszechstronnych zastosowaniach. 

Podsumowanie 

Na dobór podnośnika teleskopowego do miejsca pracy ma wpływ kilka czynników. Najważniejszym kryterium jest dobór zasilania i rodzaju napędu. W przypadku wyboru konkretnego modelu wystarczy, że znasz wysokość roboczą oraz zasięg boczny niezbędny przy realizacji prac – ofertę wynajmu podnośników teleskopowych ww. typów znajdziesz na stronie: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/teleskopowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości, w przypadku doboru maszyny możesz liczyć na pomoc specjalistów
AA HERKULES. Zapraszamy do kontaktu.