Tokarz kojarzy się wielu z mało prestiżowym zawodem, który jest przypadkowo wybierany przez chłopców w zawodówkach. Jednak tokarstwo to ważna dziedzina, która wymaga solidnego przygotowania i co ważniejsze – odpowiedniego sprzętu. Czym są tokarki? I do czego służą? – Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Kilka słów o tokarstwie

Tokarstwo to dziedzina zajmująca się obróbką metali, a także drewna i tworzyw sztucznych. Na stanowisko tokarza wymaga się specjalnego wykształcenia lub znajomości obsługi specjalistycznego sprzętu. Operatorzy obrabiarek skrawających mają więc zazwyczaj ręce pełne skomplikowanej i trudnej roboty. Maszyny, które pozostają w ich użyciu to tokarki. Nazwa „tokarz” pochodzi natomiast od rzeczownika „toczenie”, co należy rozumieć jako formę obróbki metalu.

Czym jest tokarka?

Tokarka to podstawowy sprzęt tokarza, który – dzięki technologii – modyfikuje kształty przedmiotów. Są one inaczej nazywane obrabiarkami, bo tym właśnie się zajmują. Dzięki obróbce przedmioty uzyskują nowe właściwości i formy. Tokarki są używane w specjalnych zakładach przemysłowych, wyposażonych w zestawy niezbędnych narzędzi. Tokarka jest od dziesiątek lat wykorzystywana w przemyśle, jednak kluczowym momentem było wprowadzenie komputeryzacji. Gwałtowny rozwój spowodował prawdziwą rewolucję na rynku tokarskim, którą można dostrzec jeszcze dziś. Nowoczesne urządzenia gwarantują zautomatyzowaną obsługę, co z kolei ułatwia pracę i skraca jej czas. Komputer dziś steruje sprzętem, co także w dużym stopniu odciąża człowieka. Obecnie tokarki są niezwykle precyzyjnymi maszynami. Przykładem są tokarki austriackiego producenta Bernardo, które dziś są znane i cenione w całej Europie. Ich dystrybucją w Polsce zajmuje się firma HAFEN. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tokarek. Podstawowe z nich to:

  • tokarki kołowe (wśród nich wyróżnia się: tokarki uniwersalne, tokarki stołowe, tokarki produkcyjne oraz tokarki ciężkie)
  • tokarki karuzelowe
  • tokarki tarczowe (poziomie i pionowe)
  • tokarki CNC
  • tokarki rewolwerowe
  • tokarki branżowe (używane np. w hutnictwie, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym etc.)
  • tokarka typu SE
  • Tokarka typu SBL

Jak działa tokarka?

Tokarki zajmują się precyzyjną obróbką metali. Toczenie zaś to połączenie ruchu obrotowego – dotyczy to elementu, który jest obrabiany – oraz ruchu linowego, obsługiwanego przez nóż tokarski.

Popularną metodą jest toczenie CNC, czyli computerized numerical control. Do wykonywania tego zadania potrzebna jest jednak specjalna tokarka CNC. Tą metodą można szybko stworzyć nawet skomplikowane geometrycznie przedmioty. Jest ona dokładna, wygodna w obsłudze i z reguły wykorzystywana w średnich i dużych zakładach. Jest także dużo skuteczniejsza niż tradycyjna ręczna tokarka używana zwykle w niewielkich warsztatach. Tokarki sterowane komputerowo zmniejszają ryzyko błędu, co w konsekwencji odbija się pozytywnie na efektywności zakładu przemysłowego.

Omawiając działanie tokarki, warto jeszcze wspomnieć o frezowaniu, czyli jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. W tym przypadku mamy do czynienia również z dwojakim ruchem, jednak tutaj jest on: obrotowy i posuwowy. Narzędziem, używanym do tego działania, jest frezarka. Przerabia ona zarówno metale, drewno, jak również tworzywa sztuczne.

Zastosowanie tokarek

Tokarki mają szerokie zastosowanie, choć z reguły służą obróbce metalu bądź drewna. Te sprzęty obrabiają przedmioty, które przypominają walce, kule czy stożki. Na rynku są dostępne różne rodzaje tokarek. Niektóre umożliwiają obróbkę wielkich walców ważących nawet do 9 ton. Tokarki umożliwiają wytworzenie produktów o nieograniczonej liczbie kształtów czy form abstrakcyjnych. Tokarki ponadto są przystosowane do wiercenia czy wycinania otworów. Wiele z nich ma również funkcję wygładzania metalowych elementów.

Wysokiej jakości tokarki, nabyte od dobrych producentów, służą w zakładach przemysłowych przez wiele lat. Decydując się na zakup takiej maszyny warto więc zaufać markom, które są ekspertami w tej dziedzinie i, mając duże doświadczenie, produkują najwyższej jakości sprzęt.

Dodatkowe informacje o rodzajach tokarek znajdziesz też w tym artykule => http://tokarkidometalu.pl/?p=36