Zakupienie używanego samochodu może być sporym problemem, jeśli nie wiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę przy poszukiwaniach. Jak można kupić auto z drugiej ręki bez narażania się na niebezpieczeństwo?
Na polskim rynku znajduje się dużo samochodów używanych. Pochodzą głównie z zagranicznej dystrybucji, ale do dyspozycji mamy także modele kupione w kraju. Chociaż wybór jest ogromny, to znalezienie dobrego auta, na przykład takiego jak Ford używany, nie jest wcale takie proste.
Na kupujących czyha mnóstwo pułapek, w które mogą złapać się całkowicie nieświadomie. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, brak odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia, aby kupić auto, które będzie początkiem pasma wielu problemów.
Zatem, jak kupić auto używane bez ryzyka? Warto pamiętać o kilku uniwersalnych poradach.
Nie ma wyjątkowych okazji!
Za dobre auto używane trzeb zapłacić swoją cenę. Zatem wszelkiego rodzaju wyjątkowe okazje lepiej omijać dużym łukiem – istnieje ryzyko, że samochód jest w słabym stanie technicznym, a nawet ma wady prawne, na przykład pochodzi z kradzieży.
Zawsze sprawdź stan techniczny pojazdu
Kupowanie auta tylko na podstawie jego opisu w ogłoszeniu to proszenie się o kłopoty. Właśnie dlatego auto warto dokładnie sprawdzić samemu albo zlecić to innej, bardziej doświadczonej osobie, na przykład mechanikowi z zaufanego warsztatu.
Kupuj od sprawdzonych sprzedawców
Gdy nie chcesz narażać się na niebezpieczeństwo, pamiętaj o tym, żeby poszukiwać aut u sprawdzonych sprzedawców, na przykład w dobrych salonach dealerskich. Chociaż cena za auta takie jak Ford używane jest wtedy nieco wyższa, to jednak nie ryzykujemy.
Przeczytaj umowę przed jej podpisaniem
Jeśli chcemy zakupić używane aut, pamiętajmy o tym, by koniecznie podpisać umowę ze sprzedawcą. Przed jej sygnowaniem należy także dokładnie zapoznać się z jej zapisami – w umowie mogą znaleźć się niekorzystne, a nawet nielegalne zapisy dotyczące samochodu. Cena za auto powinna pokrywać się z rzeczywistą ceną, którą zapłacimy – zdarza się, że sprzedawca zaniża ją, co może powodować potem problemy w dochodzeniu swoich praw przez kupującego.