Nawozy fosforowe to nawozy mineralne, które umożliwiają roślinom łatwy pobór z gleby dobrze przyswajalnego fosforu. Ten składnik jest niezbędny w procesie ich rozwoju, ponieważ jest podstawowym składnikiem budulcowym kwiatów, liści i owoców. Naturalnie rzadko można spotkać gleby, w których ten składnik jest optymalnie dostępny, dlatego w uprawie konieczny jest nawóz. Sam fosfor nie zwiększa liczby plonu, ale znacznie poprawia jego jakość, pozytywnie wpływając na kształt i wygląd rośliny. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć fosfor bezpośrednio nie przyczynia się do powiększania plonów, robi to pośrednio, powiększając stopień wchłaniania azotu. Nawozy fosforowe. Co musisz o nich wiedzieć?
Jakie nawozy fosforowe mamy do dyspozycji?
Najpopularniejsze ze względu na formę podania to nawozy posypowe (doglebowe) oraz nawozy fosforowe dolistne. Formy rozpuszczalne w wodzie można stosować zarówno doglebowo jak i dolistnie, natomiast granulowane, co oczywiste, można stosować jedynie doglebowo. Dolistne nawozy fosforowe wykazują szybsze działanie, ale nie można ich stosować u roślin o wrażliwych liściach. Wybór konkretnej formy nawozu należy dostosować do uprawianej rośliny.
Nawozy fosforowe a ochrona środowiska
Nawozy fosforowe powodują zwiększoną produkcję CO2, przez co są niebezpieczne dla gleby i żyjących w niej mikroorganizmów. Z tego powodu popularne do tej pory nawozy, takie jak mączka fosforytowa czy tomasyna zostały wycofane z rynku. Obecnie w sklepach można spotkać jedynie dwa rodzaje tego nawozu – superfosfaty o wolnym działaniu i fosforany łatwo rozpuszczalne w wodzie. Są lepsze ze względów ekologicznych.
Kiedy stosować nawozy fosforowe?
Jesień to pora roku, w której najlepiej stosować nawóz fosforowy. Ziemię nawozi się raz na kilka lat, w zależności od potrzeb lub co roku, jeśli nawozimy ziemię w mniejszej porcji. Drugi sposób uważany jest powszechnie za wydajniejszy i bezpieczniejszy. Warto jednak zaznaczyć, że fosfor w pierwszym roku po nawożeniu jest pobierany przez rośliny jedynie w 20-30%, pozostały jest zatrzymywany przez glebę. Dopiero po kilku latach ten wynik podnosi się do 40-60%. Z tego powodu często poleca się stosowanie tego typu nawozu na zapas.
Nawozy doglebowe – jak stosować?
Nawozy fosforowe granulowane należy używać po zbiorach i mieszać z podłożem na głębokości ok. 20 cm. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia z drzewami owocowymi, które mają głębiej umiejscowione korzenie – w takim wypadku należy zmieszać granulat na głębokości do 50 cm.
Nawozy dolistne fosforowe
Nawóz dolistny najlepiej rozpuścić w wodzie i rozprowadzać w formie oprysku. Warto zaznaczyć, że opryskiwanie rozpoczyna się dopiero po zakończeniu kwitnienia, aby nie uszkodzić kwiatów.