Zbliża się zima, więc czas przygotować się na śnieg. Zamiatanie śniegu i odśnieżanie nie muszą być już ciężką pracą fizyczną dzięki wprowadzeniu na rynek konsumencki specjalnych odśnieżarek. Jak dokonać dobrego wyboru optymalnego sprzętu do odśnieżania? Przed wszystkim sprawdzić trzeba całą dostępną ofertę, także na allegro. pl, jaka jest obecnie (2017) dostępna na rynku sprzętu zimowego.
Cena odśnieżarek
Cena odśnieżarek w porównywarce cen waha się w zależności, czy chcemy kupić odśnieżarkę spalinową czy odśnieżarkę elektryczną. Te pierwsze są dużo droższe i nieco trudniejsze w obsłudze. Cena tych drugich jest o wiele niższa i zaczyna się już od kilkuset złotych, podczas gdy te pierwsze kosztują nawet kilka tysięcy złotych i są przeznaczone dla publicznych i prywatnych firm porządkowych. Na potrzeby prywatne – do odśnieżania ogrodu przydomowego – w zupełności wystarczą te z przedziału cenowego od 500 – 2000 złotych. Jeśli jednak ogród jest większy, a powierzchnia gruntu nierówna, warto zaopatrzyć się w odśnieżarkę spalinową.
Odśnieżarki elektryczne
Ich zaletą jest, że nie trzeba właściwie ich obsługiwać – wystarczy źródło prądu (kontakt) i przedłużacze, by ogarnąć teren. Inną zaletą – obok ceny – jest małe zużycie prądu, a także brak konieczności uzupełniania paliwa. Jednak minusem jest kabel elektryczny, który plącze się pod nogami i może stanowić w razie przecięcia potencjalne źródło porażenia prądem. Dlatego dzieci nie powinny obsługiwać samodzielnie tego typu odśnieżarek. Nadają się świetnie do płaskiego terenu, mają wiele rozmiarów, od najmniejszych do większych, więc w zależności od potrzeb, trzeba je wszystkie przejrzeć. Odśnieżarka elektryczna nie spowoduje również zatrucia spalinami, o czym też należy pamiętać. W razie odwilży czy deszczu należy jednak uważać na kabel elektryczny, bo zawilgocony, może porazić. Takie przypadki zdarzają się jednak sporadycznie. Możliwość szybkiego wyłączenia pracującej odśnieżarki minimalizuje związane z ich użytkowaniem ryzyko niemal do zera.
Odśnieżarki spalinowe
Każda odśnieżarka spalinowa ma tę zaletę, że nie krępuje ruchów żaden kabel ani inny osprzęt. Jednak wiąże się z nimi spory, jednorazowy wydatek: za najtańszą trzeba dać ponad 2000 złotych, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że „poradzą” sobie z każdym terenem – są odporne na kamienie, pochyłości i nierówności. Pod nogami nie plącze się kabel. Zużywają jednak sporo paliwa. Mieszankę trzeba często uzupełniać. Ważą też więcej niż elektryczne. Na rynku dostępne są również odśnieżarki samobieżne. Po uruchomieniu zapłonu, kiedy silnik zastartuje, naciskamy wajchę przy prowadnicy i odśnieżarka „sama” jedzie. W każdej chwili można ją zatrzymać, puszczając wajchę.
Wybierz dobrze
Przy zakupie nie warto sugerować się tylko ceną. Jest oczywiste, że na przykład najlepsze, ale i najdroższe są odśnieżarki traktorkowe, które obsługuje się z fotela umieszczonego na wierzchu. Praca na takim sprzęcie jest dużo łatwiejsza niż tradycyjny pług czy odśnieżarka „na popych”. Teraz dostępne są także odśnieżarki, w których zamiast kół montuje się gąsienice. Pozwala to nawet na wyrównywanie stromego stoku narciarskiego, nie mówiąc o zwyczajnym, typowym ogrodzie. Dlatego czasem warto poczekać i zebrać odpowiednią kwotę i dokonać zakupu droższej, ale i wielofunkcyjnej odśnieżarki. Wiele z nich nadaje się w lecie do koszenia – trzeba tylko zmienić osprzęt. Istnieje nawet sprzęt do ładowania – mini-koparki, których gabaryty gwarantują, że zmieszczą się w wąskich wykopach czy ciasnych pomieszczeniach.
Jeśli chcemy dyskretnego odśnieżania przed blokiem w ciszy, to na pewno nie warto kupować innej odśnieżarki niż elektryczna. Pracuje bardzo cicho, gwarantując, że nie obudzimy sąsiadów o 6 rano. Problem z tego typu maszynami jest jeden – trzeba stale ciągnąć za sobą kabel, więc siłą rzeczy nadają się najlepiej do małych powierzchni ogrodowych. Spalinowe robią sporo hałasu, jednak wjadą praktycznie wszędzie: między garaże, w ciasnych pasażach między blokami czy między rząd ławek na placach. Sprawdzają się na wsi, gdy dom jest ulokowany z dala od skupisk ludzkich, podczas gdy elektryczne obok miejsc, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy.